texinfo 4.7.94 - en to ro translation catalogue (481 entries)

en: 	Try `%s --help' for a complete list of options.
ro: 	Încercaţi `%s --help' pentru o lipsă completă de opţiuni.

en: 
    * Menu:
      (File)Node                        Lines   Size   Containing File
      ----------                        -----   ----   ---------------
ro: 
    * Meniu:
      (Fişier)Nod                        Linii   Mărime   Conţine fişier
      -----------                        -----   ------   --------------

en: 
    * Menu: Nodes whose indices contain `%s':
ro: 
    * Meniu: Noduri a căror indexurile conţin `%s':

en: 
    Email bug reports to bug-texinfo@gnu.org,
    general questions and discussion to help-texinfo@gnu.org.
    Texinfo home page: http://www.gnu.org/software/texinfo/
ro: 
    Trimiteţi emailuri raportând bug-uri la bug-texinfo@gnu.org,
    întrebări generale şi discuţii la help-texinfo@gnu.org.
    Texinfo homepage: http://www.gnu.org/software/texinfo/

en: 
    Options:
ro: 
    Opţiuni:

en:    Source files groveled to make this file include:
ro:    Fişierele sursă (groveled) pentru a include acest fişier:

en:   %-10s  Follow a cross reference.  Reads name of reference.
ro:   %-10s  Urmează referinţă la acelaşi pasaj. Citeşte numele referinţei.

en:   %-10s  Follow the hypertext link under cursor.
ro:   %-10s  Sari la legătura hypertext de sub cursor.

en:   %-10s  Go to the beginning of this node.
ro:   %-10s  Mergi la începutul acestui nod.

en:   %-10s  Go to the end of this node.
ro:   %-10s  Mergi la sfârşitul acestui nod.

en:   %-10s  Invoke the Info tutorial.
ro:   %-10s  Invocă tuturialul Info.

en:   %-10s  Move `up' from this node.
ro:   %-10s  Mergi în `sus' de la acest nod.

en:   %-10s  Move to the Top node.  Equivalent to `g Top'.
ro:   %-10s  Mergi la nodul Vârf.  Echivalent cu `g Top'.

en:   %-10s  Move to the `directory' node.  Equivalent to `g (DIR)'.
ro:   %-10s  Mergi la nodul `director'.  Echivalent cu `g (DIR)'.

en:   %-10s  Move to the `next' node of this node.
ro:   %-10s  Mergi la nodul `următor' acestui nod.

en:   %-10s  Move to the `previous' node of this node.
ro:   %-10s  Mergi la nodul `precedent' acestui nod.

en:   %-10s  Move to the last node seen in this window.
ro:   %-10s  Mergi la ultimul nod văzut în această fereastră.

en:   %-10s  Pick last item in node's menu.
ro:   %-10s  Alege ultimul articol în meniul nodului.

en:   %-10s  Quit Info altogether.
ro:   %-10s  Termină Info complet.

en:   %-10s  Quit this help.
ro:   %-10s  Termină acest ajutor.

en:   %-10s  Scroll backward 1 line.
ro:   %-10s  Scroll înapoi 1 linie.

en:   %-10s  Scroll backward a page.
ro:   %-10s  Scroll înapoi o pagină.

en:   %-10s  Scroll forward 1 line.
ro:   %-10s  Scroll înainte 1 linie.

en:   %-10s  Scroll forward a page.
ro:   %-10s  Scroll înainte o pagină.

en:   %-10s  Skip to next hypertext link within this node.
ro:   %-10s  Sari la următoarea legătură hypertext din acest nod.

en:   The defaults for the @if... conditionals depend on the output format:
      if generating HTML, --ifhtml is on and the others are off;
      if generating Info, --ifinfo is on and the others are off;
      if generating plain text, --ifplaintext is on and the others are off;
      if generating XML, --ifxml is on and the others are off.
ro:   Valori implicite pentru condiţionalele @if... depind de formatul de ieşire:
      dacă generaţi HTML, --ifhtml este selectat iar restul sunt deselectate;
      dacă generaţi, --ifinfo este selectat iar restul sunt deselectate;
      dacă generaţi text simplu, --ifplaintext este selectat iar restul sunt deselectate;

en:  Subfile: %s
ro:  Subfişier: %s

en:  for %s
ro:  pentru %s

en: "%s" is invalid
ro: "%s" este invalid

en: "%s", line %u:
ro: "%s", linia %u:

en: %c%s expected braces
ro: %c%s am aşteptat paranteze

en: %c%s expects `i' or `j' as argument, not `%c'
ro: %c%s aşteaptă `i' sau `j' ca argument, nu `%c'

en: %c%s expects a single character `i' or `j' as argument
ro: %c%s aşteaptă un singur caracter `i' sau `j' ca argument

en: %c%s found outside of an insertion block
ro: %c%s găsit în afara unui bloc de inserare

en: %c%s is obsolete
ro: %c%s este depăsit

en: %c%s is obsolete; use %c%s instead
ro: %c%s este depăşită; foloseşte %c%s în schimb

en: %c%s missing close brace
ro: %c%s lipseşte paranteza de închidere

en: %c%s requires a name
ro: %c%s necesită un nume

en: %cend macro not found
ro: %cend macro nu a fost găsit

en: %cfloat environments cannot be nested
ro: mediile %cfloat nu pot fi încuibărite

en: %ctop used before %cnode, defaulting to %s
ro: %ctop folosit înaintea lui %cnode, implicit către %s

en: %d completions:
ro: %d completări:

en: %s can be invoked via %s.
ro: %s poate fi invocat via %s.

en: %s can only be invoked via %s.
ro: %s poate fi invocat doar via %s.

en: %s is defined to %s.
ro: %s este definit(ă) ca %s.

en: %s is not a valid ISO 639 language code
ro: %s nu este un cod de limbă valid conform ISO 639

en: %s is undefined.
ro: %s nu este definit(ă).

en: %s reference to nonexistent node `%s' (perhaps incorrect sectioning?)
ro: referinţa %s către nodul inexistent `%s' (probabil secţionare incorectă?)

en: %s requires an argument: the formatter for %citem
ro: %s necesită un argument: formatatorul pentru %citem

en: %s requires letter or digit
ro: %s necesită litere sau cifre

en: %s: %s arg must be numeric, not `%s'.
ro: %s: %s arg trebuie să fie numeric, nu `%s'.

en: %s: --footnote-style arg must be `separate' or `end', not `%s'.
ro: %s: --footnote-style arg trebuie să fie `separate' sau `end', nu `%s'.

en: %s: --paragraph-indent arg must be numeric/`none'/`asis', not `%s'.
ro: %s: --paragraph-indent arg trebuie să fie numeric/`none'/`asis', nu `%s'.

en: %s: Ignoring unrecognized TEXINFO_OUTPUT_FORMAT value `%s'.
ro: %s: Ignor valoare nerecunoscută TEXINFO_OUTPUT_FORMAT `%s'.

en: %s: Removing macro output file `%s' due to errors; use --force to preserve.
ro: %s: Şterg fişierul de ieşire macro `%s' din cauza erorilor; folosiţi --force pentru a-l păstra.

en: %s: Removing output file `%s' due to errors; use --force to preserve.
ro: %s: fişierul de ieşire `%s' din cauza erorilor; folosiţi --force pentru a-l păstra.

en: %s: Skipping macro expansion to stdout as Info output is going there.
ro: %s: Omite expasiunea macro la ieşire întrucât ieşirea Info merge acolo.

en: %s: Specify the Info file only once.
ro: %s: Specifică fişierul Info o singură dată.

en: %s: already have dir file: %s
ro: %s: are deja fişier dir: %s

en: %s: could not open --css-file: %s
ro: %s: nu am putut deschide --css-file: %s

en: %s: could not open macro expansion output `%s'
ro: %s: nu am putut deschide ieşirea expansiunii macro-ului `%s'

en: %s: could not read (%s) and could not create (%s)
ro: %s: nu am putut citi (%s) şi nu am putut crea (%s)

en: %s: empty file
ro: %s: fişier gol

en: %s: ignoring second macro expansion output `%s'.
ro: %s: nu am putut deschide ieşirea expansiunii macro-ului `%s'.

en: %s: illegal option -- %c
ro: %s: opţiune ilegală -- %c

en: %s: invalid option -- %c
ro: %s: opţiune invalidă -- %c

en: %s: missing file argument.
ro: %s: lipseşte fişierul argument.

en: %s: not a texinfo index file
ro: %s: nu este un fişier index texinfo

en: %s: option `%c%s' doesn't allow an argument
ro: %s: opţiunea `%c%s' nu permite un argument

en: %s: option `%s' is ambiguous
ro: %s: opţiunea `%s' este ambiguă

en: %s: option `%s' requires an argument
ro: %s: opţiunea `%s' necesită un argument

en: %s: option `--%s' doesn't allow an argument
ro: %s: opţiunea `--%s' nu permite un argument

en: %s: option `-W %s' doesn't allow an argument
ro: %s: opţiunea `-W %s' nu permite un argument

en: %s: option `-W %s' is ambiguous
ro: %s: opţiunea `-W %s' este ambiguă

en: %s: option requires an argument -- %c
ro: %s: opţiunea necesită un argument -- %c

en: %s: unrecognized option `%c%s'
ro: %s: opţiune nerecunoscută `%c%s'

en: %s: unrecognized option `--%s'
ro: %s: opţiune nerecunoscută `--%s'

en: %s: warning:
ro: %s: avertisment:

en: %s:%d: --css-file ended in comment
ro: %s:%d: --css-file s-a terminat cu un comentariu

en: %s:%d: warning:
ro: %s:%d: avertisment:

en: (line %*d)
ro: (linia %*d)

en: (line )
ro: (linie )

en: (outside of any node)
ro: (în afara oricărui nod)

en: * column #%d: output = %s
ro: * coloana #%d: ieşire = %s

en: ** Multicolumn output from last row:
ro: ** Ieşirea multitabel din ultimul rând:

en: -%s%s-Info: (%s)%s, %d lines --%s--
ro: -%s%s-Info: (%s)%s, %d linii --%s--

en: -%s---Info: %s, %d lines --%s--
ro: -%s---Info: %s, %d linii --%s--

en: --*** Tags out of Date ***
ro: --*** Tag-uri Vechi ***

en: ---------- Footnotes ----------
ro: ------- Note de subsol  -------

en: -----Info: (), lines ----,
ro: -----Info: (), linii ----,

en: @%s not meaningful inside `@%s' block
ro: @%s nu are sens în interiorul blocului `@%s'

en: @%s not meaningful outside `@float' environment
ro: @%s nu are sens în exteriorul mediului `@float'

en: @%s not meaningful outside `@titlepage' and `@quotation' environments
ro: @%s nu are sens în exteriorul mediilor `@titlepage' şi `@quotation'

en: @%s not meaningful outside `@titlepage' environment
ro: @%s nu are sens în exteriorul mediului `@titlepage'

en: @anchor command ignored; references to it will not work
ro: Comandă @anchor ignorată; referinţele către acesta nu vor merge

en: @detailmenu seen before first node, creating `Top' node
ro: @detailmenu văzut înainte de primul nod, creez nodul `Vârf'

en: @headitem as the last item of @multitable produces invalid Docbook documents
ro: @headitem ca ultimul articol din @multitable produce documenteDocbook invalide

en: @image file `%s' (for HTML) not readable: %s
ro: Fişierul @image `%s' (pentru HTML) nu poate fi citit: %s

en: @image file `%s' (for text) unreadable: %s
ro: Fişierul @image `%s' (pentru text) nu poate fi citit: %s

en: @image file `%s' unreadable: %s
ro: Fişierul @image `%s' nu poate fi citit: %s

en: @image missing filename argument
ro: @image lipseşte fişierul argument.

en: @item not allowed in argument to @itemize
ro: @item nu este permis în argument la @itemize

en: @itemx not meaningful inside `%s' block
ro: @itemx nu are sens în interiorul blocului `%s'

en: @menu seen before first @node, creating `Top' node
ro: @menu văzut înainte de primul @node, creez nodul `Vârf'

en: @sc argument all uppercase, thus no effect
ro: argumentul @sc în litere mari, prin urmare fără efect

en: @sp requires a positive numeric argument, not `%s'
ro: @sp necesită un argument numeric pozitiv, nu `%s'

en: @strong{Note...} produces a spurious cross-reference in Info; reword to avoid that
ro: @strong{Notă...] produce o referinţă încrucişată falsă în Info; reformulaţi pentru a o evita

en: Accept (or force completion of) this line
ro: Acceptă (sau forţează completarea) acestei linii

en: Add this digit to the current numeric argument
ro: Adaugă această cifră la argumentul numeric curent

en: Anchor `%s' and node `%s' map to the same file name
ro: Ancoraj `%s' şi nodul `%s' arată către acelaşi nume de fişier

en: Anchors `%s' and `%s' map to the same file name
ro: Ancoraj `%s' şi `%s' arată către acelaşi nume de fişier

en: Appendix %c
ro: Anexă %c

en: April
ro: Aprilie

en: Bad argument `%s' to `@%s', using `%s'
ro: Argument greşit `%s' pentru `@%s', folosesc `%s'

en: Bad argument to %c%s
ro: Argument nepotrivit pentru %c%s

en: Bad argument to @%s
ro: Argument nepotrivit pentru @%s

en: Bad data in infokey file -- some key bindings ignored
ro: Date incorecte în fişierul infokey -- unele legături de taste ignorate

en: Bad data in infokey file -- some var settings ignored
ro: Date incorecte în fişierul infokey -- unele setări de variabile ignorate

en: Basic Commands in Info Windows
    ******************************
ro: Comenzi de bază în Fereastra Info
    *********************************

en: Broken-Type in insertion_type_pname
ro: Tip-Greşit în insertion_type_pname

en: Building completions...
ro: Construim completările...

en: CAN'T SEE THIS
ro: NU POT VEDEA ACEASTA

en: Can't create directory `%s': %s
ro: Nu pot crea directorul `%s': %s

en: Can't remove file `%s': %s
ro: Nu pot şterge fisierul `%s': %s

en: Cancel current operation
ro: Renunţă la operaţia curentă

en: Cancel or quit operation
ro: Renunţă sau termină operaţiunea

en: Cannot delete a permanent window
ro: Nu pot şterge o fereastră permanentă

en: Cannot delete the last window.
ro: Nu pot şterge ultima fereastră.

en: Cannot execute an `echo-area' command here.
ro: Nu pot executa o comandă `zonă ecou' aici.

en: Cannot find `%s'.
ro: Nu pot găsi `%s'.

en: Cannot find a window!
ro: Nu pot găsi o fereastră!

en: Cannot find node `%s'.
ro: Nu pot găsi nodul `%s'.

en: Cannot find node `(%s)%s'.
ro: Nu pot găsi nodul `(%s)%s'.

en: Cannot kill node `%s'
ro: Nu pot distruge nodul `%s'

en: Cannot kill the last node
ro: Nu pot distruge ultimul nod

en: Cannot open pipe to `%s'.
ro: Nu pot deschide conexiune (pipe) către `%s'.

en: Commands available in Info windows:
ro: Comenzile disponibile în fereastra Info:

en: Commands available in the echo area:
ro: Comenzile disponibile în zona de ecou:

en: Conditional processing in input:
      --ifdocbook       process @ifdocbook and @docbook even if
                          not generating Docbook.
      --ifhtml          process @ifhtml and @html even if not generating HTML.
      --ifinfo          process @ifinfo even if not generating Info.
      --ifplaintext     process @ifplaintext even if not generating plain text.
      --iftex           process @iftex and @tex; implies --no-split.
      --ifxml           process @ifxml and @xml.
      --no-ifdocbook    do not process @ifdocbook and @docbook text.
      --no-ifhtml       do not process @ifhtml and @html text.
      --no-ifinfo       do not process @ifinfo text.
      --no-ifplaintext  do not process @ifplaintext text.
      --no-iftex        do not process @iftex and @tex text.
      --no-ifxml        do not process @ifxml and @xml text.
    
      Also, for the --no-ifFORMAT options, do process @ifnotFORMAT text.
ro: Procesare condiţională în intrare:
      --ifdocbook       procesează @ifdocbook ş @docbook chiar dacă
                          nu generezi Docbook.
      --ifhtml          procesează @ifhtml şi @html chiar dacă nu generezi HTML.
      --ifinfo          procesează @ifinfo chiar dacă nu generezi Info.
      --ifplaintext     procesează @ifplaintext chiar dacă nu generezi text simplu.
      --iftex           procesează @iftex şi @tex; implică --no-split.
      --ifxml           procesează @ifxml şi @xml.
      --no-ifdocbook    nu procesa text @ifdocbook şi @docbook.
      --no-ifhtml       nu procesa text @ifhtml şi @html.
      --no-ifinfo       nu procesa text @ifinfo.
      --no-ifplaintext  nu procesa text @ifplaintext.
      --no-iftex        nu procesa text @iftex şi @tex.
      --no-ifxml        nu procesa text @ifxml şi @xml.
    
      De asemenea, pentru opţiunile --no-ifFORMAT, procesează text @ifnotFORMAT.

en: Controls what happens when scrolling is requested at the end of a node
ro: Controlează ce se întâmplă când este cerut scroll la sfârşitul unui nod

en: Could not create output file `%s'.
ro: Nu am putut crea fişier ieşire `%s'.

en: Couldn't manipulate the file %s.
ro: Nu ap putut manipula fişierul %s.

en: December
ro: Decembrie

en: Delete all other windows
ro: Şterge toate celelalte ferestre

en: Delete the character behind the cursor
ro: Şterge caracterul din stânga cursorului

en: Delete the character under the cursor
ro: Şterge caracterul de sub cursor

en: Delete the current window
ro: Şterge fereastra curentă

en: Describe command:
ro: Descrie comanda:

en: Describe key: %s
ro: Descrie tastă (key): %s

en: Describe variable:
ro: Descrie variabila:

en: Display help message
ro: Afişează mesaj de ajutor

en: Divide the available screen space among the visible windows
ro: Împarte spaţiul de ecran disponibil între ferestrele vizibile

en: Done.
ro: Terminat.

en: END-INFO-DIR-ENTRY without matching START-INFO-DIR-ENTRY
ro: END-INFO-DIR-ENTRY fără un  START-INFO-DIR-ENTRY corespunzător

en: ESC %s is undefined.
ro: ESC %s nu este definit(ă).

en: Entry for index `%s' outside of any node
ro: Intrarea pentru index-ul `%s' în afara oricărui nod

en: Enumeration stack overflow
ro: Stivă de enumerare inundată (overflow)

en: Error reading infokey file `%s' - short read
ro: Eroare la citirea fişierului infokey `%s' - citit scurt

en: Expected `%s'
ro: Am aşteptat `%s'

en: Explain the use of a variable
ro: Explică folosirea unei variabile

en: Failing
ro: Eşuez

en: February
ro: Februarie

en: Find Invocation node of [%s]:
ro: Găseşte nodul Invocare pentru [%s]:

en: Find file:
ro: Găseşte fişier:

en: Find the node describing program invocation
ro: Găseşte nodul ce descrie invocarea programului

en: Finding index entries...
ro: Căutăm intrări în index...

en: Follow menus:
ro: Urmează meniurile:

en: Follow xref (%s):
ro: Urmează ref (%s):

en: Follow xref:
ro: Urmează ref:

en: Footnote defined without parent node
ro: Nota de subsol definită fără nod părinte

en: Footnotes
ro: Note de subsol

en: Footnotes could not be displayed
ro: Notele de subsol nu pot fi afişate

en: Footnotes inside footnotes are not allowed
ro: Nu sun permise note de subsol în note de subsol

en: Formatting node %s...
ro: Formatez nodul %s...

en: Found `%s' in %s. (`\[next-index-match]' tries to find next.)
ro: Am găsit `%s' în %s. (`\[next-index-match]' încearcă să găsească următorul.)

en: Generate a sorted index for each TeX output FILE.
ro: Generează un index sortat pentru fiecare FIŞIER de ieşire TeX.

en: Get Manpage:
ro: Obţine pagină manual (manpage):

en: Go to the next matching index item from the last `\[index-search]' command
ro: Mergi la următorul articol de index ce se potriveşte ultimei comenzi `\[index-search]'

en: Goto node:
ro: Du-te la nod:

en: Grovel all known info file's indices for a string and build a menu
ro: Caută în toţi indexurile fişierului pentru un şir şi contruieşte un meniu

en: Grow (or shrink) this window
ro: Creşte sau micşorează această fereastră

en: Here is the %ctop node
ro: Aici este nodul %ctop

en: Here is the menu of nodes you have recently visited.
    Select one from this menu, or use `\[history-node]' in another window.
ro: Aici este meniul cu nodurile pe care le-aţi vizitat recent.
    Selectaţi un nod din acest meniu, sau folosiţi `\[history-node]' în altă fereastră

en: I-search backward:
ro: I-caută înapoi:

en: I-search:
ro: I-caută:

en: Ignoring invalid infokey file `%s' - too big
ro: Ignorăm fişier infokey incorect `%s' - prea mare

en: Ignoring invalid infokey file `%s' - too small
ro: Ignorăm fişier infokey incorect `%s' - prea mic

en: Index `%s' already exists
ro: Indez-ul `%s' există deja

en: Index entry:
ro: Intrare în index:

en: Info cannot handle `:' in index entry `%s'
ro: Info nu poate folosi `:' în intrarea de index `%s'

en: Input file options:
          --commands-in-node-names  allow @ commands in node names.
      -D VAR                        define the variable VAR, as with @set.
      -I DIR                        append DIR to the @include search path.
      -P DIR                        prepend DIR to the @include search path.
      -U VAR                        undefine the variable VAR, as with @clear.
ro: Opţiuni fişier de intrare:
          --commands-in-node-names  permite comenzi @ în numele nodurilor.
      -D VAR                        defineşte variabila VAR, ca şi @set.
      -I DIR                        adaugă DIR la calea de căutare @include.
      -P DIR                        prepend DIR la calea de căutare @include.
      -U VAR                        nedefineşte variabila VAR, ca şi @clear.

en: Insert a TAB character
ro: Inserează un caracter TAB

en: Insert completion
ro: Inserează completarea

en: Insert next character verbatim
ro: Inserează următorul caracter identic (verbatim)

en: Insert this character
ro: Inserează acest caracter

en: Internal error (search_sectioning) "%s"!
ro: Eroare internă (search_sectioning) "%s"!

en: Internal error (search_sectioning) `%s'!
ro: Eroare internă (search_sectioning) `%s'!

en: Internally used by \[universal-argument]
ro: Folosit intern de \[argument-universal]

en: Invalid infokey file `%s' (bad magic numbers) -- run infokey to update it
ro: Fişier infokey incorect `%s' (bad magic numbers) -- rulaţi infokey pentru a-l actualiza

en: Invalid infokey file `%s' (bad section code) -- run infokey to update it
ro: Fişier infokey incorect `%s' (bad section code) -- rulaţi infokey pentru a-l actualiza

en: Invalid infokey file `%s' (bad section length) -- run infokey to update it
ro: Fişier infokey incorect `%s' (bad section length) -- rulaţi infokey pentru a-l actualiza

en: January
ro: Ianuarie

en: July
ro: Iulie

en: June
ro: Iunie

en: Kill node (%s):
ro: Distruge nodul (%s):

en: Kill ring is empty
ro: Inelul de ştergeri (kill) e gol

en: Kill the word following the cursor
ro: Şterge (kill) cuvântul din dreapta cursorului

en: Kill the word preceding the cursor
ro: Şterge (kill) cuvăntul din stânga cursorului

en: Kill this node
ro: Distruge acest nod

en: Kill to the beginning of the line
ro: Şterge (kill) până la începutul liniei

en: Kill to the end of the line
ro: Şterge (kill) până la sfârşitul liniei

en: List possible completions
ro: Enumeră completările posibile

en: Look up a string in the index for this file
ro: Caută un şir în indexul acestui fişier

en: Macro `%s' called on line %d with too many args
ro: Macro `%s' chemat pe linia %d cu prea multe argumente

en: Make a window containing a menu of all of the currently visited nodes
ro: Crează o fereastră care conţine un meniu cu toate nodurile vizitate recent

en: Making %s file `%s' from `%s'.
ro: Creez fişierul %s `%s' din `%s'.

en: March
ro: Martie

en: May
ro: Mai

en: Menu item (%s):
ro: Articol meniu (%s):

en: Menu item:
ro: Articol meniu:

en: Misplaced %c
ro: %c nelalocul lui

en: Missing `}' in @def arg
ro: Lipseşte `}' în @def arg

en: Missing } in @multitable template
ro: } lipsă în şablonul @multitable

en: Move backward a character
ro: Mergi înapoi un caracter

en: Move backward a word
ro: Mergi înapoi un cuvânt

en: Move backwards or up through node structure
ro: Mergi înapoi sau sus prin structura de noduri

en: Move down to the next line
ro: Mergi la linia următoare

en: Move forward a character
ro: Mergi înainte un caracter

en: Move forward a word
ro: Mergi înainte un cuvânt

en: Move forwards or down through node structure
ro: Mergi înainte sau jos prin structura de noduri

en: Move the cursor to a specific line of the window
ro: Mută cursorul la o anumită linie din fereastră

en: Move to the end of the line
ro: Mergi la sfârşitul liniei

en: Move to the end of this line
ro: Mergi la sfârşitul acestei linii

en: Move to the end of this node
ro: Mergi la sfârşitul acestui nod

en: Move to the next cross reference
ro: Mergi la referinţa următoare

en: Move to the previous cross reference
ro: Mergi la referinţa precedentă

en: Move to the start of the line
ro: Mergi la începutul liniei

en: Move to the start of this line
ro: Mergi la începutul acestei linii

en: Move to the start of this node
ro: Mergi la începutul acestui nod

en: Move to the start of this node's menu
ro: Mergi la începutul meniului acestui nod

en: Move up to the previous line
ro: Mergi la linia precedentă

en: Moving within a node:
    ---------------------
ro: Mergi în interiorul nodului:
    ----------------------------

en: Multiline command %c%s used improperly
ro: Comandă pe multiple linii %c%s folosită incorect

en: Must be in `@%s' environment to use `@%s'
ro: Trebuie să fiţi în mediul `@%s' pentru a folosi `@%s'

en: NO_NAME!
ro: NICI_UN_NUME!

en: NUL character (\000) not permitted
ro: caracterul NUL (\000) nu este permis

en: NUL character (^%c) not permitted
ro: caracterul NUL (^%c) nu este permis

en: Next
ro: Următor

en: Next field of node `%s' not pointed to (perhaps incorrect sectioning?)
ro: Următorul câmp de nod `%s' nu este referit (probabil secţionare incorectă?)

en: No %sindex entries containing `%s'.
ro: Nici o intrare în %sindex conţinând `%s'.

en: No `%s' found in `%s'
ro: Nici un `%s' nu a fost găsit în `%s'

en: No `%s' pointer for this node.
ro: Nici un pointer `%s' pentru acest nod.

en: No `Prev' for this node.
ro: Nici un `Prec' pentru acest nod.

en: No `Prev' or `Up' for this node within this document.
ro: Nici un `Prec' sau `Sus' pentru acest nod în acest document.

en: No available info files have `%s' in their indices.
ro: Nici un fişier info nu are `%s' în indexurile lor.

en: No closing brace for footnote `%s'
ro: Nici o paranteză de închidere pentru nota de subsol `%s'

en: No completions
ro: Nici o completare

en: No cross references in this node.
ro: Nici o referinţă la acelaşi pasaj în acest nod.

en: No dir file specified; try --help for more information.
ro: Nici un fişier dir specificat; încercaţi --help pentru informaţii suplimentare.

en: No footnotes in this node.
ro: Nici o notă de subsol în acest nod.

en: No index entries.
ro: Nici o intrare în index.

en: No indices found.
ro: Nici am găsit nici un index.

en: No input file specified; try --help for more information.
ro: Nici un fişier de intrare specificat; încercaţi --help pentru informaţii suplimentare.

en: No matching `%cend %s'
ro: Nici o potrivire %cend %s'

en: No menu in node `%s'.
ro: Nici un meniu în nod `%s'.

en: No menu in this node.
ro: Nici un meniu în acest nod

en: No menu item `%s' in node `%s'.
ro: Nici un articol de meniu `%s' în nod `%s'.

en: No more nodes within this document.
ro: Nu mai sunt alte noduri în acest document.

en: No node name specified for `%c%s' command
ro: Nici un nume specificat pentru comanda `%c%s'

en: No page number in %s
ro: Nici un număr de pagină în %s

en: No previous index search string.
ro: Nu există nici un şir căutat anterior.

en: No previous search string
ro: Nici un şir căutat anterior

en: No such file `%s'
ro: Nici un fişier `%s'

en: Node `%s' lacks menu item for `%s' despite being its Up target
ro: Nodului `%s' îi lipseşte articolul pentru `%s' deşi îi este ţinta Sus

en: Node `%s' previously defined at line %d
ro: Nodul `%s' definit anterior la linia %d

en: Node `%s' requires a sectioning command (e.g., %c%s)
ro: Nodul `%s' cere o comandă de secţionare (ex., %c%s)

en: Node with %ctop as a section already exists
ro: Nodul cu %ctop ca şi secţiune există deja

en: Not complete
ro: Nu e completat

en: Not enough room for a help window, please delete a window.
ro: Nu e destul spaţiu pentru o fereastră de ajutor, ştergeţi o fereastră.

en: November
ro: Noiembrie

en: October
ro: Octombrie

en: One completion:
ro: O completare:

en: Only one window.
ro: O singură fereastră.

en: Other commands:
    ---------------
ro: Alte comenzi:
    -------------

en: Output buffer not empty.
ro: Buffer-ul de ieşire nu este gol.

en: Pipe the contents of this node through INFO_PRINT_COMMAND
ro: Conectez (pipe) conţinutul acestui nod prin INFO_PRINT_COMMAND

en: Point doesn't appear within this window's node!
ro: Punctul nu apare în interiorul nodului acestei ferestre!

en: Prev field of node `%s' not pointed to
ro: Câmpul Prec al nodului `%s' nu este referit

en: Print documentation for KEY
ro: Tipăreşte documentaţie pentru tastă (KEY)

en: Printing node %s...
ro: Tipăresc nod %s...

en: Quit
ro: Ieşi

en: Quit using Info
ro: Ieşi din Info

en: Reached eof before matching @end %s
ro: Am ajuns la eof înainte de a potrivi @end %s

en: Read a command name in the echo area and execute it
ro: Citeşte un nume de comandă în zona ecou şi execută-o

en: Read a footnote or cross reference and select its node
ro: Citeşte o notă de subsol sau referinţă şi selectează nodul său

en: Read a list of menus starting from dir and follow them
ro: Citeşte o listă de meniuri pornind din dir şi urmăreşte-le

en: Read a manpage reference and select it
ro: Citeşte o referinţă de pagină de manul şi selectează-o

en: Read a menu item and select its node
ro: Citeşte un articol de meniu şi selectează nodul său

en: Read a node name and select it
ro: Citeşte numele unui nod şi selectează-l

en: Read a string and search backward for it
ro: Citeşte un şir şi caută-l înapoi

en: Read a string and search for it
ro: Citeşte un şir şi caută-l

en: Read a string and search for it case-sensitively
ro: Citeşte un şir şi caută-l ţinând cont de litere mari/mici

en: Read the name of a file and select it
ro: Citeşte numele unui fişier şi selectează-l

en: Read the name of an Info command and describe it
ro: citeşte numele unei comenzi Info şi descrie-o

en: Redraw the display
ro: Redesenează ecranul

en: Removing %s
ro: Şterg %s

en: Rename this anchor or use the `--no-split' option
ro: Redenumeşte acest ancoraj sau foloseşte opţiunea `--no-split'

en: Repeat last search in the reverse direction
ro: Repetă ultima căutare în direcţie opusă

en: Repeat last search in the same direction
ro: Repetă ultima căutare în aceeaşi direcţie

en: Resulting window would be too small.
ro: Fereastra rezultantă ar fi prea mică.

en: Run command bound to this key's lowercase variant
ro: Rulează comanda legată de litera mică de pe tastă

en: START-INFO-DIR-ENTRY without matching END-INFO-DIR-ENTRY
ro: START-INFO-DIR-ENTRY fără un END-INFO-DIR-ENTRY corespunzător

en: Scanning indices of `%s'...
ro: Scanăm indexurile pentru `%s'...

en: Scroll backward in this window
ro: Scroll înapoi în acestă fereastră

en: Scroll backward in this window and set default window size
ro: Scroll înapoi în acestă fereastră şi setează dimensiunea implicită a ferestrei

en: Scroll backward in this window staying within node
ro: Scroll înapoi în această fereastră, rămâi în nod

en: Scroll backward in this window staying within node and set default window size
ro: Scroll înapoi în această fereastră, rămâi în nod şi setează dimensiunea implicită a ferestrei

en: Scroll down by half screen size
ro: Scroll jos jumătate de ecran

en: Scroll down by lines
ro: Scroll jos pe linii

en: Scroll forward in this window
ro: Scroll înainte în această fereastră

en: Scroll forward in this window and set default window size
ro: Scroll înainte în această fereastră şi setează dimensiunea implicită a ferestrei

en: Scroll forward in this window staying within node
ro: Scroll înainte în această fereastră, rămâi în nod

en: Scroll forward in this window staying within node and set default window size
ro: Scroll înainte în această fereastră, rămâi în nod şi setează dimensiunea implicită a ferestrei

en: Scroll the completions window
ro: Scroll fereastra de completări

en: Scroll the other window
ro: Scroll-ează cealaltă fereastră

en: Scroll the other window backward
ro: Scroll-ează cealaltă fereastră înapoi

en: Scroll up by half screen size
ro: Scroll sus jumătate de ecran

en: Scroll up by lines
ro: Scroll sus pe linii

en: Search
ro: Caută

en: Search failed.
ro: Căutare eşuată.

en: Search interactively for a string as you type it
ro: Caută interactiv pentru un şir pe măsură ce este introdus

en: Searching subfile %s ...
ro: Caut subfişier %s ...

en: See
ro: Vezi

en: Select a node which has been previously visited in a visible window
ro: Selectează un nod care a fost vizitat anterior într-o fereastră vizibilă

en: Select reference or menu item appearing on this line
ro: Selectează referinţa sau articolul de meniu ce apare pe acestă linie

en: Select the Next node
ro: Selectează nodul Următor

en: Select the Prev node
ro: Selecteză nodul Prec

en: Select the Up node
ro: Selectează nodul Sus

en: Select the first node in this file
ro: Selectează primul nod din acest fişier

en: Select the last item in this node's menu
ro: Selectează ultimul articol din meniul acestui nod

en: Select the last node in this file
ro: Selectează ultimul nod din acest fişier

en: Select the most recently selected node
ro: Selectează cel mai recent nod selectat

en: Select the next window
ro: Selectează fereastra următoare

en: Select the node `(dir)'
ro: Selectează nodul `(dir)'

en: Select the node `Top' in this file
ro: Selectează nodul `Vârf' în acest fişier

en: Select the previous window
ro: Selectează fereastra precedentă

en: Select this menu item
ro: Selectează acest articol de meniu

en: Select visited node:
ro: Selectează nodul vizitat:

en: Selecting other nodes:
    ----------------------
ro: Selectaţi alte noduri:
    ----------------------

en: September
ro: Septembrie

en: Set %s to value (%d):
ro: Setează %s cu valoarea (%d):

en: Set %s to value (%s):
ro: Setează %s cu valoarea (%s):

en: Set screen height to (%d):
ro: Setează înălţimea ecranului ls (%d):

en: Set the height of the displayed window
ro: Setează înălţimea ferestrei de afişare

en: Set the value of an Info variable
ro: Setează valoarea unei variabile Info

en: Set variable:
ro: Setează variabilă:

en: Show the footnotes associated with this node in another window
ro: Arată notele de subsol asociate cu acest nod în această fereastră

en: Show what to type to execute a given command
ro: Arată ce trebuie tasta pentru a executa o anumită comandă

en: Sole completion
ro: O singură completare

en: Split the current window
ro: Împarte fereastra curentă

en: Start (or multiply by 4) the current numeric argument
ro: Începe (sau înmulţeşte cu 4) argumentul numeric curent

en: Terminal type `%s' is not smart enough to run Info.
ro: Terminalul de tip `%s' nu e destul de deştept să ruleze Info.

en: The current search path is:
ro: Calea curentă de căutare este:

en: The following commands can only be invoked via %s:
ro: Următoarele comenzi pot fi invocate via %s

en: The following commands cannot be invoked at all:
ro: Următoarele comenzi nu pot fi deloc invocate:

en: The number lines to scroll when the cursor moves out of the window
ro: Numărul de linii pentru scroll când cursorul se mută în afara ferestrei

en: The reference disappeared! (%s).
ro: Referinţa a dispărut! (%s).

en: There aren't %d items in this menu.
ro: Nu există %d articole în acest meniu

en: There is no function named `%s'
ro: Nu există nii o funcţie numită `%s'

en: This @anchor command ignored; references to it will not work
ro: Această comandă @anchor ignorată; referinţele către acesta nu vor merge

en: This is the file .../info/dir, which contains the
    topmost node of the Info hierarchy, called (dir)Top.
    The first time you invoke Info you start off looking at this node.
    
    %s	This is the top of the INFO tree
    
      This (the Directory node) gives a menu of major topics.
      Typing "q" exits, "?" lists all Info commands, "d" returns here,
      "h" gives a primer for first-timers,
      "mEmacs<Return>" visits the Emacs manual, etc.
    
      In Emacs, you can click mouse button 2 on a menu item or cross reference
      to select it.
    
    %s
ro: Acesta este fişierul .../info/dir, care conţine nodul
    cel mai de sus din ierarhia Info, numit (dir)Top.
    Prima dată când porniţi Info veţi vedea acest nod.
    
    %s	Acesta este vârful arborelui INFO
    
      Acesta (nodul Director) furnizează un meniu cu subiecte majore.
      Apăsând "q" termină, "?" enumeră toate comenzile Info, "d" vă aduce aici,
      "h" furnizează un tutorial pentru începători,
      "mEmacs<Return>" vizitează manualul Emacs, etc.
    
      În Emacs, puteţi face clic cu butonul 2 al mausului pe un articol de meniu
      sau o referinţă pentru a o selecta.
    
    %s

en: This node (%s) has the bad Next
ro: Acest nod (%s) are referinţa Următor incorectă

en: This node (%s) has the bad Prev
ro: Acest nod (%s) are un Prec incorect

en: This window has no additional nodes
ro: Acestă fereastră nu mai are nici un nod

en: Toggle the state of line wrapping in the current window
ro: Comută starea reformatării de linie (wrapping) în fereastra curentă

en: Too many columns in multitable item (max %d)
ro: Prea multe coloane în articol multitabel (max %d)

en: Too many errors!  Gave up.
ro: Prea multe erori!  Am renunţat.

en: Translate Texinfo source documentation to various other formats, by default
    Info files suitable for reading online with Emacs or standalone GNU Info.
ro: Translatează documentaţia sursă Texinfo în diferite alte formate, implicit
    fişiere Info potrivite pentru citit online cu Emacs sau GNU Info.

en: Transpose characters at point
ro: Transpune caracterele la acest punct

en: Try --help for more information.
ro: Încercaţi --help pentru informaţii suplimentare.

en: Try `%s --help' for more information.
ro: Încercaţi `%s --help' pentru informaţii suplimentare.

en: Unable to find node referenced by `%s' in `%s'.
ro: Nu pot găsi nodul referit de `%s' în `%s'.

en: Undefined command: %s
ro: Comandă nedefinită: %s

en: Unexpected string at end of split-HTML file `%s'
ro: Şir neaşteptat la sfârşitul fişierului HTML spart `%s'

en: Unknown Info command `%c'; try `?' for help.
ro: Comandă Info necunoscută `%c';încercaţi `?' pentru ajutor.

en: Unknown command (%s).
ro: Comandă necunoscută (%s).

en: Unknown command `%s'
ro: Comandă necunoscută `%s'

en: Unknown index `%s'
ro: Index necunoscut `%s'

en: Unknown index `%s' and/or `%s' in @synindex
ro: Index-ul necunoscut `%s' şi/sau `%s' în @synindex

en: Unknown index `%s' in @printindex
ro: Index necunoscut `%s' în @printindex

en: Unmatched `%c%s'
ro: `%c%s' fără pereche

en: Unmatched }
ro: } fără pereche

en: Usage: %s [OPTION]... FILE...
ro: Folosire: %s [OPŢIUNI]... FIŞIER...

en: Usage: %s [OPTION]... TEXINFO-FILE...
ro: Folosire: %s [OPŢIUNE]... FIŞIER-TEXINFO...

en: Usage: %s [OPTION]... [INPUT-FILE]
    
    Compile infokey source file to infokey file.  Reads INPUT-FILE (default
    $HOME/.infokey) and writes compiled key file to (by default) $HOME/.info.
    
    Options:
      --output FILE        output to FILE instead of $HOME/.info
      --help               display this help and exit.
      --version            display version information and exit.
ro: Folosire: %s [OPŢIUNE]... [FIŞIER-INTRAre]
    
    Compilează fişierul sursă infokey în fişier infokey. Citeşte FIŞIER-INTRARE
    (implicit $HOME/.infokey) şi scrie fişierul cod compilat în (implicit)
    $HOME/.info.
    
    Opţiuni:
      --output FIŞIER	ieşire în FIŞIER în loc de $HOME/.info
      --help		afişează acest ajutor şi termină.
      --version		afişează informaţii versiune şi termină.

en: Use braces to give a command as an argument to @%s
ro: Folosiţi paranteze pentru a da o comandă ca argument lui @%s

en: Usually FILE... is specified as `foo.%c%c' for a document `foo.texi'.
ro: De obicei FIŞIER... este specificat ca `foo.%c%c' pentru un document 'foo.texi'.

en: Visit Info node `(info)Help'
ro: Vizitează nodul Info `(info)Ajutor'

en: Visit as many menu items at once as possible
ro: Vizitează cât mai multe articole de meniu posibile deodată

en: Welcome to Info version %s. Type \[get-help-window] for help, \[menu-item] for menu item.
ro: Bine aţi venit la Info versiunea %s. Tastaţi \[get-help-window] pentru ajutor, \[menu-item] pentru un articol din meniu.

en: When "On", Info accepts and displays ISO Latin characters
ro: Când "Activ", Info acceptă şi afişează caractere ISO Latin

en: When "On", Info garbage collects files which had to be uncompressed
ro: Când "Activ", Info colectează la gunoi fişierele care au trebuit decompresate

en: When "On", creating or deleting a window resizes other windows
ro: Când "Activ", crearea şi ştergere unei ferestre redimensionează alte ferestre

en: When "On", errors cause the bell to ring
ro: Când "Activ", erorile face să sune clopoţelul

en: When "On", flash the screen instead of ringing the bell
ro: Când "Activ", scânteiază ecreanul în loc să suni clopoţelul

en: When "On", footnotes appear and disappear automatically
ro: Când "Activ", notele de subsol apar şi dispar automatic

en: When "On", the portion of the matched search string is highlighted
ro: Când "Activ", porţiunea din şir care s-a potrivit este evidenţiată

en: Where is command:
ro: Unde este comanda:

en: Writing node %s...
ro: Scriu nod %s...

en: Yank back a previous kill
ro: Extrage înapoi o ştergere (kill) anterioară

en: Yank back the contents of the last kill
ro: Extrage înapoi conţinutul ultimei ştergeri (kill)

en: You are already at the first page of this node.
ro: Sunteţi deja la prima pagină a acestui nod.

en: You are already at the last page of this node.
ro: Sunteţi deja la ultima pagină a acestui nod.

en: Your infokey file `%s' is out of date -- run infokey to update it
ro: Fişierul d-voastră infokey `%s' este vechi - rulaţi infokey pentru a-l actualiza

en: [unexpected] cannot select column #%d in multitable
ro: [neaşteptat] nu pot selecta coloana #%d în multitabel

en: [unexpected] invalid node name: `%s'
ro: [neaşteptat] nume de nod invalid: `%s'

en: [unexpected] no html tag to pop
ro: [neaşteptat] nici un tag html de ridicat

en: \ in macro expansion followed by `%s' instead of parameter name
ro: \ in expansiunea macro urmată de `%s' în loc de nume parametru

en: \%-10[end-of-node]  Go to the end of this node.
ro: \%-10[end-of-node]  Mergi la sfârşitul acestui nod.

en: \%-10[get-info-help-node]  Invoke the Info tutorial.
ro: \%-10[get-info-help-node]  Invocaţi tutorialul Info.

en: \%-10[quit]  Quit Info altogether.
ro: \%-10[quit]  Termină Info complet.

en: `%.40s...' is too long for expansion; not expanded
ro: `%.40s...' este prea lung pentru expansiune; nu a fost expandat

en: `%c%s' needs an argument `{...}', not just `%s'
ro: `%c%s' necesită un argument `{...}', nu numai `%s'

en: `%c%s' needs something after it
ro: `%c%s' necesită ceva după el

en: `%s' has no Up field (perhaps incorrect sectioning?)
ro: `%s' nu are nici un câmp Sus (probabil secţionare incorectă?)

en: `%s' is invalid
ro: `%s' este invalid

en: `%s' is not on any keys
ro: `%s' nu este pe nici o tastă

en: `%s' omitted before output filename
ro: `%s' omis înainte de numele fişierului de ieşire

en: `%s' omitted since writing to stdout
ro: `%s' omis întrucât scriu la ieşirea standard (stdout)

en: `@end' expected `%s', but saw `%s'
ro: `@end' a aşteptat `%s', dar a văzut `%s'

en: `{' expected, but saw `%c'
ro: `{' aşteptat, dar am văzut `%c'

en: `}' expected, but saw `%c'
ro: `}' aşteptat, dar am văzut `%c'

en: action name too long
ro: nume de acţiune prea lung

en: arguments to @%s ignored
ro: argumentele pentru @%s ignorate

en: asis
ro: aşacume

en: cannot create output file `%s'
ro: nu pot crea fişierul de ieşire `%s'

en: cannot open input file `%s'
ro: nu pot deschide fişierul de intrare `%s'

en: display this help and exit
ro: afişează acest mesaj şi termină

en: display version information and exit
ro: afişează informaţii despre versiune şi termină

en: end of file inside verb block
ro: sfârşit de fişier în interiorul blocului de verb

en: end of file inside verbatim block
ro: sfârşit de fişier în interiorul blocului neformatat (verbatim)

en: entry %s follows an entry with a secondary name
ro: intrarea %s urmează o intrare cu nume secundar

en: error closing output file `%s'
ro: eroare la închiderea fişierului de ieşire `%s'

en: error writing to `%s'
ro: eroare la scrierea în `%s'

en: excess command line argument `%s'
ro: argument suplimentar în linia de comandă `%s'

en: extra characters following action `%s'
ro: extra caractere după acţiunea `%s'

en: failure reopening %s
ro: am eşuat să redeschid %s

en: here is the previous definition of `%s'
ro: aici este definiţia anterioară a lui `%s'

en: ignoring @tab outside of multitable
ro: ignor @tab în afara multitabelului

en: ignoring stray text `%s' after @multitable
ro: ignor text aiurea `%s' după @multitable

en: incorrect number of arguments
ro: număr incorect de argumente

en: insert
ro: inserează

en: invalid encoded character `%s'
ro: caracter codat invalid `%s'

en: key sequence too long
ro: secvenţă de taste prea lungă

en: lettering overflow, restarting at %c
ro: inundate (overflow) la tipărire, reîncep la %c

en: macro `%s' previously defined
ro: macro-ul `%s' definit anterior

en: mismatched @end %s with @%s
ro: nepotrivire @end %s cu @%s

en: missing `=' immediately after variable name
ro: caracterul `=' lipseşte imediat după numele de variabilă

en: missing action name
ro: nume de acţiune inexistent

en: missing key sequence
ro: secvenţă de taste inexistentă

en: missing variable name
ro: nume de variabilă inexistent

en: more
ro: mai mult

en: no entries found for `%s'; nothing deleted
ro: nici o intrare găsită pentru `%s'; n-am şters nimic

en: no index entries found for `%s'
ro: nici o intrare de index a fost găsită pentru `%s'

en: no info dir entry in `%s'
ro: nici o intrare dir info în `%s'

en: none
ro: nimic

en: of
ro: din

en: on
ro: pe

en: perhaps your @top node should be wrapped in @ifnottex rather than @ifinfo?
ro: probabil că nodul d-voastră @top ar trebui împachetat în @ifnottex în loc de @ifinfo?

en: readline: Out of virtual memory!
ro: readline: Nu mai am memorie virtuală!

en: section too long
ro: secţiune prea lungă

en: send output to FILE
ro: trimite ieşire în FIŞIER

en: sorry, encoding `%s' not supported
ro: ne pare rău, codarea `%s' nu este suportată

en: undefined flag: %s
ro: marcaj nedefinit: %s

en: unknown action `%s'
ro: acţiune necunoscută `%s'

en: unlikely character %c in @var
ro: caracter neverosimil %c în @var

en: unrecognized encoding name `%s'
ro: nume de codare nerecunoscut `%s'

en: unreferenced node `%s'
ro: nod nereferit `%s'

en: value too long
ro: valoare prea lungă

en: variable name too long
ro: nume de variabilă prea lung

en: {No value for `%s'}
ro: {Nici o valoare pentru `%s'}
